Filmai apie kelionę į praeitį ir ateitį | Nafig.eu

В любое время: 
15 filmų apie keliones 
į praeitį ir ateitį

Bet kuriuo metu:
15 filmų apie keliones
į praeitį ir ateitį

«The Langoliers», «Laiko kilpa» ir kitos instrukcijos, kaip tvarkyti laiką

Kitą mėnesį pasirodys nauja "Atgal į ateitį" versija, - tai filmas apie keliones laiku. Kinomatografijoje tokios juostos yra skirstomos į du tipus. Tam tikrai atvejais istorija gali būti pakeista (pvz., tas pats "Atgal į ateitį"). Kitose - ne, nes tai gali pažeisti laiką.

Tekstas: Zwimba

 

Šia proga, mes bandome priminti žinomus ir nežinomus filmus, apie keliones į ateitį ir praeitį. Mūsų sąraše rasite ne vien senus laiko išbandytus filmus, bet ir naujus, kurie bus pamilti ir įvertinti, arba nuskandinti laiko.

 

«Pylimas»

La jetée, Rež. Chris Marker, 1962

Pylimas

 

 

Pasaulis po Trečiojo pasaulinio karo... Vienintelė saugi vieta, kur galima pasislėpti nuo šio karo padarinių, yra laikas. Svarbiausia problema tampa pabėgimas į laiką – nesvarbu, ar į ateitį, ar į praeitį».

 

 

 

 

«Beždžionių planeta»

Planet of the Apes, Rež. Franklin J. Schaffner, 1968

Beždžionių planeta / Planet of the Apes

 

 

Istorija apie astronautą, kurio laivas po ilgos kosminės kelionės patiria katastrofą ir atsiduria tolimoje planetoje. Netrukus astronautas supranta, kad ją valdo kalbančių ir mąstančių beždžionių gentis, kuri čia sukūrė sudėtingą civilizaciją. Joje viskas apversta aukštyn kojomis: žmonės yra kriuksinčios primityvios būtybės, laikomos uždarytos tarsi gyvuliai. Kai beždžionių vadas suvokia, jog atvykėlis moka kalbėti, ima jį medžioti, bet kitos beždžionės padeda jam išsigelbėti ir papasakoja planetos atsiradimo istoriją, kurią išgirdus tam pasišiaušia plaukai.

 

 

 

 

«Time After Time»

Rež. Nicholas Meyer, 1979

Time After Time (1979)

 

 

Herberto Džordžo Velso draugas pasirodo yra Džekas Skerdikas ir iš mokslinės fantastikos rašytojo pavogia laiko mašiną. Vis dėlto laiko mašina yra apsaugota nuo vagystės. Laiko mašina vadinasi "Argo", veikia saulės energijos dėka ir turi tą pačią kompaktišką formą kaip automobilis "Oka". Jei ją keliausi į vakarus, peteksi į praeitį, jei į rytus - į ateitį. Kol Velsas ieško žudiko, jis isipainioja į romaną su banko darbuotoja, ir taip pat jis renka sąskaitas faktūras savo ateities knygoms. Tai labai elegantiškas filmas.

 

 

 

 

«Time Bandits»

Rež. Terry Gilliam, 1981

Time Bandits (1981)

 

 

Filmas pagamintas komikų grupės "Monty Python" dėka. Tai pasaka - apie berniuką kuris domisi pasaulio istorija ir gyvena kartu su tėvais. Vieną naktį, iš jo spintos išlipa šeši nykštukai, kurie pavogė žemėlapį iš kažkokios aukščiausiosios būtybės. Su savo nelauktais svečiais Kevinas eina į pavojingus nuotykius keliaudamas laiko koridoriuose. Juostoja daug absurdo ir humoro. Filmas leidžia plačiai pamatyti "Banditus" atviromis vaiko akimis.

 

 

 

 

«Trancers»

Rež. Charles Band, 1985

Trancers (1985)

 

 

Nišinė fantastika iš 80-ųjų, o vienas iš pagrindinių žvaigždžių Albertas Pynas, rašytojas ir prodiuseris Čarlis Bandas. Filme drąsus policininkas Džekas iš post-apokaliptinio XXIII amžiaus, slepiasi Los Andžele 1985 ir medžioja piktadarį.

 

 

 

 

«Biggles»

Rež. John Hough, 1986

Biggles (1986)

 

 

Trilogijos "Atgal į ateitį" pusbrolis, kuris laiko išbandymų ko gero neišlaikė. Antrojo pasaulinio karo metu, filmo herojai turi dvigubą gyvenimą - gyvena Niujorke ir keliauja laiku. O keliauti jie turi dažnai, nes priešinasi Vokietijos grėsmei, demonstruodami aukščiausia pilotažą. Filmą režisavo John Hough - labai grubus Anglų režisierius kuris specializuojasi ties fantastiniais filmai (tarp jų "Pabėgimas į Raganų kalną").

 

 

 

 

«Laiko policininkas»

Timecop, Rež. Peter Hyams, 1994

Laiko policininkas / Timecop

 

 

Maksas Volkeris yra policininkas, kuriam tenka kovoti su nusikaltėliais iš ateities ir praeities.Prieš dešimt metų jam teko pamatyti kaip yra nužudoma jo žmona. Maksas sužino, kad vienas iš jo būrio policininkų naudojosi laiko kelionėmis, kad užsidirbtų pinigų. Pradėjęs tirti šį nusikaltimą jis išsiaiškina, kad į šią nešvarią operaciją yra įsivėlęs ir senatorius…

 

 

 

 

«The Langoliers»

Rež. Tom Holland, 1995

The Langoliers (1995)

 

 

TV Kanalo ABC ekranizacija pagal Stiveno Kingo romaną. Daugelis skrydžio dalyvių dingsta o likusieji nutupdo lėktuvą keistame oro uoste.

 

 

 

 

«Atgal į praeitį»

Retroactive, Rež. Louis Morneau, 1997

Atgal į praeitį / Retroactive

 

 

Žaidimas su laiku gali būti labai pavojingas, ypač, jei ketinama keisti praeitis. Jaunas mokslininkas išrado būdą žmonėms nukeliauti į praeitį ir prisiminti visa, kas jais vyko ankstesniais metais. Tačiau jis neatsilaikė pagundai pasinaudoti savo išradimu kitais tikslais – į praeitį jis išsiunčia policijos pareigūnę, kurią vijosi ginkluotas nusikaltėlis. Tačiau įvykiai dar labiau komplikavosi.

 

 

 

 

«Laiko mašina»

The Time Machine, Rež. Simon Wells, 2002

 

 

Įsivaizduokite, jei turėtumėte galimybę per kelias sekundes persikelti laike? Pamatyti pasaulį iki ir po savęs… Matyt, kiekvienam kada nors yra kilusi tokia neįgyvendinama mintis… O gal viskas įmanoma? Istorija prasidėjo 1899 m. Niujorke...Buvo vėsus, bet ramus žiemos vakaras. Jauna žavi moteris ir be proto ją mylintis vyriškas vaikštinėjo parke. Alex'as nedrąsiai pasipiršo...Trumpą akimirką pora buvo nepaprastai laiminga, kol...nuaidėjo šūviai… Alex'as negalėjo suvokti tokios beprasmybės, tokios beviltiškos situacijos. Ilgus metus jis gyveno tik viena mintimi: kaip pakeisti preities įvykius… Jis tetroško susigrąžinti mylimą moterį. Jaunajam mokslininkui pavyko įgyvendinti svajonę ir sukurti laiko mašiną, tačiau jis net neįsivaizdavo, kaip pasisuks jo lemtis ir kas jo laukia… Ar šįkart jam pavyks pakeisti likimą? Stabtelėdamas 2005 ir 2007 m., jis pamato, kaip sparčiai keičiasi ir dėl nesibaigiančių žemės drebėjimų bei potvynių nyksta mylimiausias miestas Niujorkas.Galiausiai Alex'as atsiduria labai keistame 802701 m. pasaulyje, kuriame žmonija jau yra padalinta į dvi gentis - taikius ir linksmus Elojus, kurie stengiasi džiaugtis gyvenimu pačių susikurtame rojuje, bei klastingus monstrus Morlokus, kurie slepiasi požemiuose ir naktimis išlenda vogti Elojų turtų… Ar šįkart jam pavyks pakeisti likimą?

Pagal mokslinės fantastikos rašytojo H.G.Wells'o romaną sukurtame filme pasakojama apie matematikos ir inžinerijos profesorių Alexander'į Hartdegen'ą, kuris 1895 m. sukuria laiko mašiną ir, pasinaudodamas ja, per kelias akimirkas įveikia 800 tūkstančių metų laikotarpį ir savo akimis pamato visus pasaulinės istorijos pokyčius.

 

 

 

 

«The I Inside»

Rež. Roland Suso Richter, 2004

The I Inside (2004)

 

 

Saimonas Keiblas (Ryan Phillippe) atsibunda su amnezijos diagnozę ligoninėje. Kieme 2002 metai... Tačiau, kai Saimonas atsibunda kitą rytą, 2002 metus pakeičia 2000, ir amnezija nėra pagrindinė paciento problema: jam tiesiog pradeda rauti stogą. Filmui du kartus pavyksta apgauti žiūrovą.

 

 

 

 

«Tramdomieji»

The Jacket, Rež. John Maybury, 2005

Tramdomieji / The Jacket

 

 

JAV karinio laivyno seržantas Džekas Starksas Persijos įlankos mūšio metu sunkiai sužeidžiamas ir tik per plauką išlieka gyvas. Jį ima kankinti amnezijos priepuoliai. Dabar, nebetinkamas armijai, jis leidžia laiką klajodamas pakeleivingais automobiliais netoli gimtojo Vermonto. Vieną vėlyvą žiemos vakarą, Džekas šalikelėj užtinka sugedusį sunkvežimį. Šalia - neblaivi moteris ir jos aštuonmetė dukra. Niekuo negalėdamas padėti Džekas traukia toliau, tačiau netrukus kelia pastoja policija. Kas vyksta toliau, Džekas pasakyti negali – jį ištinka amnezijos priepuolis. Džekas atgauna sąmonę ir atmintį mažo miestelio teismo salėje. Ką tik atsigavusį vyrą ištinka šokas – jis kaltinamas žmogžudyste. Kadangi dėl amnezijos Džekas nepakaltinamas, jį uždaro į psichiatrinę ligoninę ir ima gydyti eksperimentiniu būdu. Supančiotą tramdomaisiais marškiniais, Džeką ima lankyti prašviesėjimai. Panašu, kad tai - ne tik jo atminties protrūkiai, bet ir... ženklai iš ateities. Ir visa tai kažkaip paslaptingai susiję su mergaite, palikta prie sugedusio sunkvežimio.

 

 

 

 

«Primer»

Rež. Shane Carruth, 2004

 

 

Filmas “Primer” pasakoja apie tai, kaip keturi vaikinai kurdami antigravitacinę mašiną (kad sumažinti sunkių daiktų svorį) netikėtai atranda šalutinį efektą - mašinoje pabuvęs daiktas grįžta laiku atgal. Tada dviems vaikinams kyla mintis sužaisti su akcijų rinka: grįžti laiku atgal ir atlikti sėkmingus finansinius statymus. Tačiau grįžinėjimai laiku pradedami naudoti sprendžiant ir asmeninius konfliktus. Amerikiečių mokslinė fantastika, apsisukusi su 7000$.

 

 

 

 

«Karštas kubilas – laiko mašina»

Hot Tub Time Machine, Rež. Steve Pink, 2010

Karštas kubilas – laiko mašina / Hot Tub Time Machine

 

 

Į penktąją dešimtį įžengęs vakarėlių liūtas Lu prisigeria ir užmiega mašinoje, garaže. Automobilio variklis, beje, visą tą laiką dirbo, tad nenuostabu, kad jo draugai Adamas ir Nikas nusprendžia, jog Lu bandė nusižudyti. Lu dievagojasi, kad tai netiesa ir jis tiesiog "atsijungė" nuo per didelio alkoholio kiekio. Tačiau Adamas ir Nikas jaudinasi dėl draugo ir nenori tikėti jo prisiekinėjimais. Jie vis dėlto mano, kad Lu bando nuslėpti krizę. Ištikimi draugai nusprendžia, kad geriausia išeitis - prasiblaškyti. Tad trijulė nusprendžia keliauti paslidinėti į miestelį, kuris jiems primena jaunas ir nerūpestingas dienas: kažkada jaunystėje Lu, Adamas ir Nikas ten siautėdavo. Kartu su savimi jie pasiima ir Džeikobą - Lu sūnėną. Atvykus į viešbutėlį prie slidinėjimo trasos visiems atvimpa lūpos - kažkada, Lu, Niko ir Adamo jaunystėje, klestėjusi ir virusi nuo gausybės žmonių slidinėjimo trasa dabar vargu bau primena linksmybių oazę. Vyrai supranta, jog pašėlti ir pamiršti gyvenimo vargus jiems nepavyks. Vienintelė pramoga - kubilas, tačiau, deja, ir jis neveikia. Ketvertuko laimei pasirodo meistras ir sutaiso nelemtąjį kubilą. Paslaptingai palinkėjęs gerai praleisti laiką meistras dingsta tarpduryje, o kubile ir šalia jo ima laisvai lietis alkoholis: o ką daugiau veikti Dievo užmirštame viešbutyje šalia apšepusios slidinėjimo trasos? Kitas rytas - kaip ir reikėtų tikėtis - prasideda šlykščiai ir keistai: skaudančios galvos, streikuojantys skrandžiai ir sutrikusi orientacija aplinkoje. O dar tas triukšmas lauke... Staiga vyrukai susivokia, kad kažkas tikrai ne taip, kaip turėtų būti. Iš kur tiek daug žmonių trasoje, kuri jau seniai nepopuliari, ir kodėl jie taip keistai apsirengę - tarsi būtų atkeliavę iš 9-ojo dešimtmečio? Tačiau netrukus paaiškėja, kad tai ne 9-asis dešimtmetis atkeliavo į slidinėjimo trasą, o Adamas, Lu, Nikas ir Džeikobas persikėlė laiku dvidešimčia metų atgal... Atsigavę po šoko vyrai susivokia, kad tai ir yra ta puiki proga prisiminti gerus laikus ir (beveik tiesiogine prasme) pasijusti jaunais. Aplink tiek gražių merginų, o alkoholio - kiek širdis geidžia. Teprasideda linksmybės ir nuotykiai!...

 

 

 

«Laiko kilpa»

Looper, Rež. Rian Johnson, 2012

Laiko kilpa / Looper

 

 

Šis fantastinis veiksmo filmas nukelia į ateitį, kur juodojoje rinkoje klesti nelegalios kelionės laiku. Tuo naudojasi nusikaltėlių grupuotės. Norėdamos atsikratyti žmogaus, nusiunčia jį atgal į praeitį, kuri jį nužudo samdomi žudikai. Tokį darbą dirba Džo (akt. J. Gordonas-Levittas), kuriam puikiai sekasi. Gyvenimas nerealus, pinigų vis daugėja, kol vieną dieną Džo gauna užsakymą nužudyti... save patį iš ateities (akt. B. Willisas).